KUDRET VE GÜCÜN TEMSİLCİSİ SEDİR AĞACI..
Etkinlikler KUDRET VE GÜCÜN TEMSİLCİSİ SEDİR AĞACI..

08 Şubat 2021, Pazartesi

Elverişli ortamda 1000 yıla yakın yaşayabilen ve 30-40 metreye kadar uzayabilen sedir ağacı tarihe tanıklık etmiştir. Hititler döneminden itibaren sedir ağacı, tanrılarla özdeşleşmiştir. Bunun sebebi çok uzun yıllar yaşaması, güçlü bir gövdeye ve görkemli bir görünüşe sahip olmasıdır. Tanrıların dağlarda yaşadığı düşüncesi de bu ağacın tanrılarla özdeşleştirilme sebeplerinden biridir. Yapraklarının yapısı onu görkemli kılarken kokusu da ayrı bir çekici özelliğe sahiptir. Hititler devrinde dinsel törenler için tütsü yapımında kullanılmıştır. Bununla birlikte kokunun insan üzerindeki güçlü ve unutulmaz etkisi, sedir ağacının kokusunun insanların toplu olarak buluştuğu yerlerde ve özel mekânlarda da kullanılmasını gerekli kılmıştır.
Latince ismi ile Pinaceae, dilimizdeki isimli ile Çamgiller familyasına ait olan sedir ağacı, Cedrus Libani cinsini oluşturan iğne yapraklı ağaç türlerine verilmiş isimdir. Sedir ağacının ana vatanı Akdeniz ülkeleridir. Akdeniz ikliminin koşullarında yetişen ağacın en önemli türlerinden birisi olan Lübnan sediri, Toros dağlarında yetişir. Ilıman iklimleri seven sedir ağacı, herdem yeşil kalabilen bir ağaç türüdür. Yani hiçbir mevsim yapraklarını dökmez. Kumlu, kireçli ve killi topraklarda büyür. Dona karşı dayanıklı değildir hatta düşük sıcaklıkta bile zarar görebilir. Sedir ağacı sürekli var olan nemden de hoşlanmaz. Görüntüsü ile beğenilen sedir ağacından birçok şekilde faydalanılmaktadır. Ağacın tomurcukları miniktir ve üzeri pullarla örtülmüştür. İğne yaprakları çoğunlukla üç köşelidir. Yapraklar sedir ağacı üzerinde ortalama 5 yıl kadar kalabilirler. Ağacın kozalaklarının olgunlaşma süresi ise 26 ay civarındadır. Kozalakların görünümü fıçı ile benzerlik gösterir. Kozalakların sapları kalın ve kısa biçimdedir. Kozalak pulları olgunlaştığı zaman dağılır.
Kullanım alanları; Odun yapısı, reçinesi ve öz yağıdır. Mobilyaların ve enstrümanların yapımında hiç şüphe edilmeden tercih edilir.
Sedir Ağacı Öz Yağının Faydaları; Egzemaya iyi gelir. Saç dökülmesini engeller. Artriti engeller. Huzursuz bacak sendromu, solunum nöbetleri, astım ve diğer spazmodik durumları hafifletir. Doğal koku vericidir. Kasları sıkılaştırır. Diüretik olarak görev yapar. Öksürük rahatlatır. Sinek ve Böcek Kovucudur. Tansiyonu hafifletir. Mantar enfeksiyonlarını iyileştirir. Sivilceleri tedavi eder.
#Pinaceae,#Çamgiller,#CedrusLibani,#Sedirağacı,#kudretvegücüntemsilcisi,#sedirağacınınözyağınınfaydaları,#tarım,#tarımlisesi

Tüm Hakları Saklıdır, Silivri Özel Türam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi