ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!
Etkinlikler ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!

18 Mart 2021, Perşembe

“Komutanım benim tüfek bozulmuş tetik basmıyor” diyen askere; yüzbaşının,
“Tüfek sağlam oğlum, senin parmağın kopmuş” dediği kahramanlık destanıdır ÇANAKKALE.           
Bugün, 18 Mart Şehitler Günü.
Mukaddes vatan toprağı için, canlarını seve seve vererek bir ulusun kaderini değiştiren, vatanımızı, istiklalimizi, sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz; dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır. 
Çanakkale zaferi, dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuş, tarihin akışı üzerinde Türk ulusu, belirleyici bir rol oynamıştır.
Millet olma bilincinin tohumları atılarak, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına zemin hazırlayan azmin mücadelesidir. Ordumuz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde ülkemizi zafere taşımıştır.                       
I. Dünya Savaşı sırasında İtilaf Devletleri, Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'u alarak İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir erzak tedarik ve askeri ikmal yolu açmak, başkent İstanbul'u zapt etmek suretiyle Almanya'nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakmak ve bu sayede İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'nı seçmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Kara ve deniz savaşı sonucunda iki taraf da çok ağır kayıplar vermesine rağmen "Çanakkale Geçilmez!" olmuştur.

Tüm Hakları Saklıdır, Silivri Özel Türam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi