ORMANSIZ BİR YURT, VATAN DEĞİLDİR..
Etkinlikler ORMANSIZ BİR YURT, VATAN DEĞİLDİR..

22 Mart 2021, Pazartesi

21 Mart’ ta Güney yarım kürede sonbahar, Kuzey yarım kürede ilkbaharın başlangıç günü olmasından dolayı 1971 senesinde Avrupa Tarım Birliği ve Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü tarafından bu gün “Dünya Ormancılık Günü” olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde ise ormancılığın tanıtılması ile orman ve ağaç sevgisinin arttırılmasına katkıda bulunmak için her yıl 21-26 Mart “Orman Haftası” olarak kutlanmaktadır.
Ormanlar bir ülkenin doğal güzellik ve zenginlik kaynağıdır. Cumhuriyetin ilanından sonra ormanların korunması ve ağaçlandırma çalışmaları için Tarım ve Orman Bakanlığı kurulmuştur.
Ağaç geçmişi geleceğe bağlaması nedeniyle önemli bir yere sahiptir. Atatürk’ün söylediği “Ormansız bir yurt, vatan değildir” sözü ve Atatürk Orman Çiftliği’nin kurulması için verdiği mücadele ağaç ve orman sevgisinin ne kadar büyük olduğunu göstermektedir.
Ormanlar, en önemli zenginlik kaynaklarımızdandır. Ormanlar çok uzun bir zaman içinde oluşmaktadır. Ormanları korumak ve yeni orman alanları oluşturmak hepimizin vatandaşlık görevi olduğu unutulmamalıdır.
#ormanhaftası #orman #yeşilbilgi #ağaç #ağaçsevgisi #ormansevgisi #tarım #tarımlisesi

Tüm Hakları Saklıdır, Silivri Özel Türam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi