KALICI ÖĞRENMENİN 10 YOLU..
Etkinlikler KALICI ÖĞRENMENİN 10 YOLU..

31 Mart 2021, Çarşamba

Hayatımız boyunca öğrendiğimiz bilgilerin bir kısmını deneyimlerimizle birleştirerek içselleştirebiliyor olsak da, birçok bilgiyi kısa süreli hafızamızdan uzun süreli hafızamıza transfer edebilmemiz mümkün olmuyor. Öğrenilen bilgilerin kalıcı olmasını sağlamak zor gibi görünse de, günlük akışınız içinde yapacağınız küçük değişikliklerle öğrendiğiniz bilgilerin kalıcı olmasını sağlamanız mümkün:
1. Zihni Öğrenmeye Hazırlamak
Öğrendiklerinizi kalıcı hale getirmeye başlamadan önce biraz eğlenmeye hazır mısınız? ‘’Aklınızdan geçen ilk kelimeyle kafiyeli olabilecek tüm kelimeleri bulmaya çalışıp kelime bulamamaya başladığınız seviyede, anlamsız kelimeler üretmek.’’ Bu kısa ve basit alıştırma, zihninizin öğrenmeye ve üretmeye açık hale gelmesine yardım edebilecek bir ısınma çalışması.
2. Size eşlik edebileceğini düşündüğünüz grup arkadaşları edinmek
Bir şeyler üzerinde çalışmak ya da yeni bir şeyler öğrenmek için isteksizseniz, öğrenme sürecinize yakınınızdaki bir arkadaşınızı dahil ederek deneyiminizi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Grup çalışması, yaptığınız işe daha iyi odaklanabilmeniz ve süreci daha iyi gözlemleyebilmeniz için mükemmel bir araçtır.
3. Çevrenizde Neler Olduğunu Kontrol Etmek
Öğrenmenin gerçekleştiği ortam, öğrenme kalitenizi doğrudan etkileyen bir dinamiktir. Çalışma ortamınızın temiz ve sessiz olmasına dikkat etmek öğrenme açısından sizi olumlu etkileyecektir.
4. Bir Anda Sadece Bir Şeye Odaklanmak
Bir anda yalnızca tek bir şeye odaklanmaya ve yaptığınız işi en iyi şekilde tamamlamaya özen göstermekte fayda var.
5.Hata Yapmaktan Korkmamak
Başarıya giden yolda hata yapmaktan çekinmemek, hataları öğrenme sürecinizin bir parçası olarak görmek ve üzerinde düşünmek için efor sarf etmek size yeni bakış açıları kazandıracak ve olaylara geniş bir çerçeveden bakmaya başladığınızı fark ettirecek.
6. Kendinizi Test Etmek
Kendi kendinize sorular sorarak, arkadaşlarınızla tartışma ortamları yaratarak kendinizi sık sık test etmek sizi motive de edecektir.
7. Öğrendiğiniz Bilgileri Uygulamaya Geçirmek
Öğrenilen bilgilerin kalıcı olmasını sağlamanın en garantili yolu, bu bilgileri hayatınızın her aşamasında kullanmanız ve deneyime dönüştürmenizdir. Yaşamınız boyunca bir işinize yaramayacak ve somutlaştıramadığınız bilgilerin kalıcı olması mümkün değildir.
8. Öğrendiğiniz Bir Bilgiyi Farklı Kaynaklarla ve Yöntemlerle Zenginleştirmek
Farklı kaynaklar, farklı uygulamalar ve farklı yaklaşımlar; aynı bilgiye birçok farklı yönden bakabilmenize ve resmin bütününe odaklanmanıza yardımcı olur.
9. Yeni Bilgileriniz ve Eski Bilgileriniz Arasında Bağlantılar Kurmak
Yeni öğrenilen şeyleri eski deneyimlerle bağdaştırabilmek, bilgilerin tekrar edilmesine yardımcı olacağı için kalıcı olmasını sağlar. Örneğin; Shakespeare’in hayatını, İskoçya’yı, Orta Çağ’ı aklınıza getirin ve yaşamınızdan çeşitli olaylarla bağdaştırmaya çalışabilirsiniz.
10. Kendinizden Emin Olmak
Son olarak, kendinizden emin olmak ve başarılı olacağınıza dair olan inancınızı yüksek tutup yapabildiklerinize değil yapabileceklerinize odaklanmak zihnin sürekli değişim içinde olan, dinamik bir olgu olduğunu size hatırlatacaktır.
#aktiföğrenme #etkiliöğrenme #pdr #rehberlik #rehberlikservisi #tarım #tarımlisesi

Tüm Hakları Saklıdır, Silivri Özel Türam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi