08 Mayıs 2019, Çarşamba
AKÖREN ÜMİT AKSUN OKULU'NA ZİYARET..
Erasmus+ ''Avrupa' yı Çiçeklerle Sarıyoruz'' projemiz kapsamında mesleki anlamda bilgi edinmek ve süs bitkileri yetiştiriciliği stajını gerçekleştirmek amacıyla İtalya'ya giden 16 öğrencimiz ''Hibrit ve Atalık Tohum TÜBİTAK'' Projesi kapsamında ortak çalışma yürüttüğümüz Akören Ümit Aksun Ortaokulu'ndaki öğrencilere İtalya'da gördükleri mesleki, teknik bilgileri ve kültürel etkinliklerini aktardılar.
27 Nisan 2019, Cumartesi
PROJEYE KATILAN ÖĞRENCİLERİMİZDEN SUNUM..
Okulumuz yeni olmasına rağmen ilk yılında başvuru yaptığımız Erasmus+ '' Avrupayı Çiçeklerle Sarıyoruz '' adlı projemiz kabul edildi.  1. Grubumuz 8 öğrenci ve 2 refakatçi öğretmenlerimiz ile 3 mart 2019, 2.Grubumuz 31 mart 2019 tarihlerinde yola çıkarak 2 akış olacak şekilde 14 gün eğitim almak ve staj yapmak amacıyla İtalya' ya yolculuk yaptılar. Öğrencilerimiz teknik olarak Tarım Lisesi'nde Türkiye ile İtalya'daki eğitim imkanlarını kıyaslamayı yerinde öğrenmiş olmaları, domates serasında biyolojik mücadele ile nasıl yetiştirme yapılabileceğini, FİCO tarım fuarında ürünlerin tarladan sofraya olan yolculuğunu, Botanik bahçesinde yetiştirilen şifalı bitkileri, Süs bitkileri serasında uygulamalı olarak tohum ekimi ve fide dikimini gerçekleştirerek bilgiler edindiler ve ev sahibimiz Fausto Faggioli' nin "Fattorie Faggioli Società Cooperativa Agricola” kurumunu ziyaret ederek “Süs Bitkileri Yetiştirme ve Bakımı” üzerine staj faaliyetlerini tamamlayarak sertifikalarını aldılar. Öğrencilerimizin yolculukları tamamlandıktan sonra geri döndüklerinde stajda öğrendiklerini uygulamaya başladılar. Kültürel olarak Dünyanın en uzun sahiline sahip olan Rimini'yi, Avrupa' da Vatikan ve Monako'dan sonra en küçük üçüncü ülke ve tek sınır komşusu İtalya olan San Marino' yu, şehrin içinden geçen Arno Nehri çevresinde kurulan Floransa'yı, kanalları, müzeleri, mimarisi ve özgün yapılarıyla eşine az rastlanan dünyanın en sıradışı şehirlerinden biri olan romantik atmosferiyle Venedik'i, çeşmeleri, sokakları, kiliseleri, sevimli kafeleri, kareli örtüleri ile  sarmalanan restoranların  masaları, her köşeyi dönünce tarih kokan yapıları ile İtalya'nın başkenti ve insanlık tarihinin en büyük medeniyetlerinden biri olan Roma'yı gezerek tarihi tecrübe edindiler. Öğrencilerimiz edindikleri bilgi ve tecrübeleri 26 Nisan Cuma günü okulumuzda bulunan 9. ve 10. sınıf öğrencilerine, 27 Nisan Cumartesi günü Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ı temsilen konferansa katılan Başkan Yardımcısı Hasan Solak ve velilerimize sunum yaparak aktardılar.
10 Nisan 2019, Çarşamba
BOTANİK BAHÇE...
1975 yılında açılan ve kurucusu Augusto Rinaldi Ceroni'nin adını alan Herb Garden, tıbbi ve aromatik bitkileri öğretmek, muhafaza etmek ve yetiştirmek amacıyla kuruldu. Ravenna eyaletinde yer alan 35 dönümlük bu botanik bahçe, yemek pişirme, ilaç ve kozmetikte kullanılan 480'den fazla tıbbi bitki türünü içermektedir. Bu çok özel botanik bahçede, araştırmadan yayılmaya, denemeye, öğretmeye ve her yaştan uzmanı ziyaret etmeyi içerir. Çeşitli faaliyetler ve amaçlar doğrultusunda şifalı bitkilerin yetiştirilmesi ve kullanımına ilişkin bir bilgi ve geliştirme merkezidir. "Avrupa'yı Çiçeklerle Sarıyoruz" projesi kapsamında Italya'ya yolculuk yapan 8 öğrencimiz ve öğretmenlerimiz bu botanik bahçeyi gezerek mesleki anlamda farklı bilgi ve beceriler edindiler.
09 Nisan 2019, Salı
UYGULAMA ALANIMIZDAKİ MİSAFİR PROJE...
Akören Ümit Aksun Ortaokulundaki 5. ve 6. Sınıf öğrencileri "Hibrit ve Atalık Tohum TÜBİTAK" projesi kapsamında hibrit ve atalık tohumu karşılaştırmak, iyi ve doğru tarımı öğrenmek için okulumuzu ve TÜRAM uygulama alanımızı ziyaret ettiler. "Avrupayı Çiçeklerle Sarıyoruz" adlı projemiz amacıyla gittiğimiz İtalya'da süs bitkileri sera gezimizde temin ettiğimiz tohumları Akören Ümit Aksun Ortaokulu öğrenciler ile ekimini gerçekleştirdik.
09 Nisan 2019, Salı
İTALYA GRUBUMUZ KÜLTÜR HAZİNESİ ROMA'DA..
İnsanlık tarihinin en büyük medeniyetlerinden birinin kurulduğu, İtalya'nın başkenti Roma 2800 yıllık tarihiyle bir kültür hazinesini barındırmaktadır. Çeşmeleri, sokakları, kiliseleri, sevimli cafeleri, her köşeyi dönünce tarih kokan yapıları, balkonsuz evleri, vespa motorları ve küçücük arabalar ile cıvıl cıvıl yolları, yemekleri ve sanatı ile baş döndüren bir şehir Roma. "Avrupa'yı Çiçeklerle Sarıyoruz" adlı projemiz kapsamında öğrencilerimiz Roma'da Kolezyum(Colosseo), Roma Forumu (Foro Romano), Vittorio Emanuelle II Abidesi, Capitolino Tepesi, Pantheon, Navona Meydanı, Trevi çeşmesi, Santa Maria Maggiore Bazilikası, Villa Borghese Parkı, İspanyol Merdivenlerini gezerek farklı yapılar ve kültürler ile etkileşimde bulundu.
06 Nisan 2019, Cumartesi
2. GRUBUMUZ İTALYA'DA TARİHSEL VE KÜLTÜREL DOKULARLA BULUŞUYOR..
Erasmus projemiz "Avrupayı Çiçeklerle Sarıyoruz" kapsamında İtalya'da bulunan 2. Grubumuz tarımsal faaliyetlerin yanısıra kültürel gezilerde gerçekleştiriyor. Pisa şehrindeki mucizeler meydanında yer alan, şehrin gücünü ve güzelliğini simgelemek için yapılan bir tarihi yapı Pisa Kulesi öğrencilerimizi oldukça etkiledi. Floransa gibi yerleri gezerek farklı kültürleri tanıma fırsatı edindiler.
05 Nisan 2019, Cuma
PROFESYONEL TARIM LİSESİNİ ZİYARET ETTİK..
"Avrupayı Çiçeklerle Sarıyoruz" adlı projemiz kapsamında İtalya'da bulunan 8 öğrencimiz ve öğretmenlerimiz Cesena'daki İstituco Tecnico Agrario Statale 'ye gittiler. 1800 yılından itibaren faaliyet gösteren Tarım Lisesinde 450 kişi kapasiteli eğitim verilmektedir. Bu alanda yaşayan insanlara doğal sürdürülebilir, kaliteli ürünleri yetiştirmeyi amaçlayan bir kuruluş olması dikkat çekicidir. Okula ait 60 hektarlık alanda üzüm, kivi, kayısı, şeftali, elma yetiştirerek hem uygulamalı eğitim hem de bu ürünleri işleyerek marmelat, reçel, meyve suyu olarak piyasaya sunmaktadırlar. Tıbbi aromatik bitkilerden çıkardıkları esansları kozmetik ürünler haline getirerek sabun, krem, oda kokusu olarak kendi markalarını oluşturmuşlardır. 5 yıllık bir eğitim vermekte olan liseden mezun olan öğrenciler tarım sektöründeki firmalarda çalışma imkanlarına sahiptir. Uluslararası projelerde yer alan okul Erasmus+ öğrenci değişim programı ile her yıl 50 ye yakın öğrencisine farklı ülkelerde staj yapma fırsatı da sunmaktadır. Öğrencilerimiz lisede yapılan faaliyetleri incelediler, mesleki bilgiler edindiler. Okulumuz öğretmenlerinden Burak Mutlu okulumuzu tanıtmak amacıyla seminer vererek özel projelerimizden ve etkinliklerimizden bahsetti. Katılım sağlayan diğer okulların ilgisini çeken proje ve etkinliklerimiz için ortak çalışmalar yapılabileceği konuşuldu.
02 Nisan 2019, Salı
FICO TARIM FUARI..
Projemiz ile ilgili olarak öğrencilerimiz her gün farklı eğitim alanlarını, etkinlik alanlarını gezerek bilgiler edinmektedir. Bu yerlerden biri de Fabbrica İtaliana Condiadina Tarım Fuarı. Yılın her anı açık her yaş grubuna hitap eden bir yer. Burada İtalya'da üretilen her çeşit sebze, meyve, tıbbi aromatik bitkiler ve hayvansal ürünler temin edilebilmektedir. Tarımsal ürünlerin ilk andan yani tohumdan tüketime gelene kadar, ister taze olarak isterse ham madde olarak kullanıcaksa eğer işlenme aşamalarını gösteren bir alandır. Burayı ziyaret edenler isterse alışveriş yapabilir hatta üretilen ürünü orada tüketebilmeye olanak sağlayan yeme içme alanlarına da sahip. Bu fuarda insanların üretilen her ürünü gönül rahatlığıyla tüketebileceğini göstermektedir.
31 Mart 2019, Pazar
2. GRUBUMUZ İTALYA YOLCULUĞUNDA...
Okulumuzun ilk projesi olan "Avrupayı Çiçeklerle Sarıyoruz" kapsamında İtalya'nın Rimini şehrine eğitim almak ve staj yapmak amacıyla 8 öğrencimiz 2 refaketçi öğretmenimiz 03/03/2019 Pazar günü yola çıkıp 16/03/2019 tarihinde geri dönerek 15 günlük eğitimlerini tamamlamışlardı. Şimdi ise sıra 2. Grubumuzda.. 31/03/2019 tarihinde İtalya yolculukları başlayacak olan grubumuz 13/04/2019 tarihinde geri dönecekler. 15 günlük olan bu akışta, öncellikle eğitim faaliyetleri akabinde örtü altı yetiştiricilik sistemleri, süs bitkileri, üretim teknikleri ve bakımı ile hem teorik hemde uygulamalı olarak eğitim göreceklerdir. Orada gördükleri deneyimleri kendi eğitim ve iş alanlarında kullabilmelerini sağlayacaklardır. İtalya'da bulunan farklı kültürleri tanıyacaklar ve kendi ülkemizi karşılaştırma yaparak ülkemize ne gibi faydalar sağlayacaklarını öğreneceklerdir. Pazar günü yola çıkacak öğrencilerimize ve öğretmenlerimize iyi yolculuklar diliyoruz.
31 Mart 2019, Pazar
2. GRUBUMUZ İTALYA'DA..
31.03.2019 tarihinde 8 öğrenci ve 2 öğretmenimiz İstanbul Atatürk havalimanından İtalya'ya doğru yola çıktılar. Çevre keşifine hemen başlayan öğrencilerimiz dünyanın en uzun sahiline sahip olan Rimini bölgesini gezerek işe başladılar. Rimini Emilia-Romagno bölgesinde yer alan nadide güzel şehirlerden biridir. Rimini hem tarihi hem turizm hem de tarımsal üretim yapan komplike bir şehirdir ve turizm, tarım, tekstil ve mekanik alanda İtalya ekonomisine katkı sağlayan bir kenttir. Kente her yıl 2 milyon ziyaretçi gelmektedir. Kentte 3500 otel, apuaparklar, kentle kırsalın iç içe yaşadığı, saymaktan yorulacağınız meyve bahçelerinin bulunduğu eşsiz bir yerdir. Özellikle meyvecilikte (kivi, üzüm, kayısı, seftali, elma) ciddi üretim yapmaktadır. Tekstil ve sanayide üretim yapan kent uluslararası fuarlara da ev sahipliği yapmaktadır.
14 Mart 2019, Perşembe
EV SAHİBİMİZ FAUSTO FAGGİOLİ'YE ZİYARET.. .
"Avrupayı Çiçeklerle Sarıyoruz" projemiz kapsamında öğrencilerimiz ev sahibimiz "Fattorie Faggioli Società Cooperativa Agricola” kurumunu ziyaret ederek “Süs Bitkileri Yetiştirme ve Bakımı” üzerine staj faaliyetlerini tamamlayarak sertifikalarını aldılar.
13 Mart 2019, Çarşamba
ÖĞRENCİLERİMİZ İTALYA' DA FİCO TARIM FUARINI GEZİYOR...
"Avrupayı Çiçeklerle Sarıyoruz" adlı projemiz kapsamında öğrencilerimiz İtalya'da bulunan tarım fuarında sebze ve meyve çeşitleri, toprak çeşitleri, tıbbi ve aromatik bitkileri, süs bitkileri, hayvancılık ve gıda ile ilgili bölümleri gezerek bilgiler edindiler.