Zeytinin Kalbine Yolculuk
Zeytinin Kalbine Yolculuk


Türkiye’nin ilk Özel Tarım Lisesi olan Özel Silivri TÜRAM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin, AB Eğitim ve Gençlik Merkezi Başkanlığı Erasmus Programına yaptığı proje başvurusu kabul edildi. 4. Eğitim-öğretim yılımızı tamamladığımız 2021 yılı itibariyle katılmaya hak kazandığımız 3. Erasmus+ Projesi olan “ZEYTİNİN KALBİNE YOLCULUK” kapsamında öğrenciler, 2019 yılında uygulanan “Avrupa’yı Çiçeklerle Sarıyoruz” projesi ve 2020 yılında onaylanan ve uygulanacak “Doğanın Işığı Geleceği Aydınlatsın” projesinden sonra staj için bu kez de İspanya yolcusu.
Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca yürütülmekte olan Erasmus+ Programı Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği faaliyeti kapsamında 2021 yılı teklif çağrısı döneminde sunulan 2021-1-TR01-KA122-VET-000016783 numaralı ve “Zeytinin Kalbine Yolculuk” başlıklı proje uygunluk kriterlerini karşılayarak bağımsız dış uzmanların içerik değerlendirilmesi tabi tutulmuş ve yeterli asgari puanı sağlaması sonucunda seçim sürecine dahil edilmiş olup azami 57,920.00 Avro hibe desteği ile kabul edilmiştir. Proje kapsamında 20 öğrenci 4 refakatçi 2 hareketlilikle İspanya’da 28 gün staj çalışması yapacaktır.
Öğrenciler bu proje vasıtası ile İspanya’da gelişmiş olan zeytin tarımına dair işleyişi yerinde görecek, bu alandaki teknolojik gelişmeleri ve çağdaş araç-gereçleri uygulamalı olarak öğrenecek, bu alanda uzmanlaşma için gerekli koşulların neler olduğu öğrenilecek. Proje sayesinde okula aktarılacak verilerle önce okulda daha sonra bölgede zeytin yetiştirme konusunda ürün çeşitliliği artırılabilecek, ürünlerin kalitesi artırılabilecek, bu alandaki eğitimin içeriği güçlendirilerek ihtiyaç duyulan nitelikli elemanların eksikliği giderilebilecektir.

Tüm Hakları Saklıdır, Silivri Özel Türam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi